Writer’s Tears Japanese Cask: “Bortglömd whiskey-juvel packad med estrar och luftig mizunara-ek…”
Irish Single Cask-utgåva kapar 300 kr på priset!

Writer's Tears Japanese Cask 55% 54514, 899 kr (1200 kr)
Har du druckit cask strength whiskey från Irland förut? Man får inte chansen så ofta. När det händer blir det oftare halvdant än när skottarna försöker med sin maltwhisky.
Hade denna Irish cask-utgåva för 1200 kr varit en Single Cask från ett någorlunda namnkunnigt skotskt destilleri hade den sålt slut kvickt. Så stark är känslan av att skottarna kan leverera kvalitet.
En irländsk Writer's Tears buteljerad vid 55% har inte samma utgångsläge. Fans finns förstås, men som Irish-drickare förväntar man sig whiskey på 40%. Och en prislapp som gör det lätt att fatta ett köpbeslut.
Writer's Tears Japanese Cask Finish lanserades i november 2021, och är därmed redan ett samlarobjekt. Att whiskeyn inte sålt slut beror på priset, få vågade prova när det begav sig. Nu sänks priset med en trehundring (!) till 899 kr.
Vad får man för pengarna? Väldigt mycket smak i en överraskande bra whiskey. Flaskan innehåller en mix av maltwhiskey och pot still-whiskey, gjord på Midleton Distillery i Cork. Den senare kvaliteten görs alltså i pot stills men istället för 100% mältat korn används en blandning av mältat och omältat korn.
En whiskey-typ som växte fram redan i slutet av 1700-talet på Irland. Jamesons och sedermera Powers jättedestillerier i Dublin mäktade inte med att för hand mälta allt korn och började blanda ut med omältat korn. Det typiska receptet idag är en 50/50-mix av malt och korn.
Whiskeyn har lagrats i 5-6 år på 1st fill bourbon-fat som sedan tappats om till ett fat av japansk mizunara-ek för ytterligare 9 månaders fatlagring. Whiskeyn i sig håller hög nivå, grundlagringen i fat av amerikansk ek ger både djup och bredd.
Men utgåvan får sin edge av den sällsynta japanska eksorten. Ekarten är Quercus crispula, på japanska kallad mizunara vilket betyder "vattenek".
Nyfälld 200-årig mizunara-ek innehåller mycket vatten vilket kräver extra lång torkperiod. De långsamväxande stammarna är krokiga vilket orsakar frustration på sågverken.
Tunnbindare hatar det, eftersom det är svårt att skära ut stavarna för att binda en tunna. Träet är dessutom så poröst att avdunstingstakten är den dubbla jämfört med europeisk ek.
Mizunara har mindre tanniner än andra ekarter så sötare vaniljaromer överförs till whiskyn i större utsträckning. Lagringen är intensiv och fragranta trätoner uppstår också, påminnande om aloe.
Slutligen är trätypen sällsynt vilket gör att en tunna kan kosta motsvarande 5000 euro att inhandla. Resultatet är alltså en exklusiv whiskey som är värd sin gyllene vikt!
När det begav sig 2021 presenterade whiskeymakare Bernard Walsh sin Japanese Cask så här:
– Om Writer's Tears whiskey gjord i kopparpanna brukar vi säga: What's Rare is Wonderful. Men fat av japansk mizunara-ek från Mount Fujis sluttningar är ännu mer sällsynta. Så kombinationen av båda är förstås något unikt. Dessuom buteljerad vid fatstyrka för att framhäva smakintensiteten.

Utmaningen med alla former av slutlagringar är att plocka ut whiskyn när den når sin peak (vilket man ju aldrig vet förrän det är försent). Här har Walsh lyckats pricka zenit.
För denna kollision av två storheter vill man inte missa – estrig Irish malt/pot still-whiskey möter sprittande fragrant japansk ek. Writer's Tears bjuder på en mångbottnad inlevelsefull smakuppbyggnad med tilltagande japansk ekkryddemfas.
Jag möts av en nyanserad komplex bouquet. Champis och lycheefrukt kantas av hyacint och mandel. Centralt i mitten pot still-honung, och på djupet fragrant aloe från japan-eken.
Koncentrerad, fokuserad smak av tropiska estrar och pot-honung. Persikonektar bygger, uppbackad av lagom kryddvisp, mot slutet stramare parfym-ek.
Ljuvlig refräng av päron-cognac där pot-honung och maltsirap växer till. Under tuffare mineraler som river skönt och förlänger med aromatiskt blommiga toner.
Ett synnerligen lyckat äktenskap. Förtätat estrig smak där livlig pot-whiskey driver på, och tjusig japan-ek kittlar i eftersnacket.
Intagande sötma från destillatet hela vägen, som sig bör i irländska sammanhang, med lagom hetsigt crescendo av större kryddek i eftersmaken, påhejad av hårdare pot-whiskey. Bouqueten är bäst, komplext nyanserad och mångbottnad.
55% inbjuder till vattning. Det här är vad som händer: Doften mildras av godisestrar och vaniljkräm. Centralt kornmaltiga toner med juicy fruit vid kanten av glaset. Överallt fragrant aloe från japan-eken!
Långsamt savande smak av tropisk nektar som också är fragrant blommig med pot-honung under. Sent dyker skarpa mineraler upp, samtidigt tilltagande syrliga krusbär.
Parfymerat varmkryddig final i långsint pot-honungstil, varur tropisk frukt växer. Whiskeyn ändar äppelflämtande och kryddpepparpustande.
Lite vatten förhärligar doft och första halvan av smaken, som sedan blir tuffare och får ett hårdare avslut. Mer temperament och forza. En variationsrik och begåvad irländare för enskilda konnässörstunder med aromkupa såväl som på kalas med whiskeyvänner!
Writer's Tears Japanese Cask Finish 55% Ltd Ed Single Cask 54514, 899 kr (1200 kr) 91/90p Doft 23/23, Smak 23/23, Exit 22/21½, Balans 23/22½ Single Cask utgiven av Walsh Whiskey 2021. Makad av Midleton Distillery i Cork. En mix av maltwhiskey och pot still-whiskey (gjord på 50/50 mältat/omältat korn). Lagring på 1st fill bourbon barrels i 5-6 år. Därefter slutlagrad på fat nr 1335 av japansk mizunara-ek (fälld på vulkanen Fujis bergssida). Totalt 636 flaskor. Prissänkt från 1200 kr till 899 kr 2 mars 2026. Kan beställas med hemligt artikelnummer 24663162 av The Spirits News-fans. Bedömd enligt 100-poängskalan i befintligt/vattnat skick.
LÄS MER: "Writer's Tears är äppelwhiskeyn du längtat efter…" LÄS MER: "Heja på Writer's Tears, du behöver vårt stöd!"
av Henrik Aflodal - the Spirit News 24 mars
