Ta chansen på unika dolda artiklar från Selcted Malts!

03.12.2025

Under hösten har Selected Malts haft mer provningar än någonsin tidigare och det är så otroligt kul att så många väljer att boka dom för en provning. Intresset har varit otroligt stort och de ser det som ett tecken på att de lyckas med sitt uppdrag att erbjuda det bästa av det bästa när det gäller whisky och smakupplevelser. 

Under hösten har de också fått den fantastiska möjligheten att göra ett antal unika Single cask för klubbar och andra event. Nu finns det en fantastisk möjlighet att komma över någon av dessa unika buteljer som alla har dolda artikelnummer. Klicka bara på bilderna så kommer du till den dolda produkten på Systembolagets sida. 

Först ut är en buteljering Selected Malts gjort tillsammans med Magnus Fagerström som driver Whiskyklubben Slainte. Magnus valde en ovanlig men riktigt trevlig Islay single cask från Bowmore på 10 år. Vi minns de gamla Tempest utgåvorna som Bowmore släppte i 6 olika batcher mellan 2009 och 2015. Gillade du dem så är det bara att luta sig bakåt drömma dig tillbaka och njuta med denna dramen i handen.

Som nummer 2 har vi en Glenlossie på 15 år som valdes ut i ett samarbete med Whiskyklubben SMAD i Borlänge. En riktigt grym fruktig Speysider som vi alla gick i taket på när vi fick prova. Hett tips för er som gillar de fräscha och eleganta tonerna av vanilj, honung, aprikos och mjölkchoklad.

Glenlossie 15yo for SMAD: 54,4%, 700ml, 1299:-

Sist men inte minst har vi vår egen Whisky Tour.                                                                    En buteljering som vi skapade inför Mikaels provningsturne runt Stockholm i månadskiftet oktober/november. En single cask Agitator som legat i över 4 år på ett s.k. Virgin oak wave stave. Ett speciellt fat där spår svarvas ur på insidan av fatet för att ge spriten ännu mer träyta att attrahera. Här får vi en snabb mognad som ger ett fruktigt, lätt sött men lite kryddigt destillat som är rena explosionen i munnen. Att det kan bli så bra på bara 4 år är förvånansvärt.

Whisky tour: 52,5%, 500 ml, 599:-

av Selected Malts nyhetsbrev den 3 december