Så här ser Glendronachs nya flaskor ut

07.08.2025

Glendronach presenterar ny flaskdesign i samarbete med kända fotografen Rankin. Den nya flaskan är tänkt att "fängsla en ny generation av kräsna konsumenter."

Ny design Det skotska highlandwhiskymärket uppger att den omdesignade serien syftar till att "fängsla en ny generation av kräsna konsumenter."

Glendronachs nylansering markerar en "betydande omvandling" för varumärket, där designen beskrivs som en kombination av "tradition och modern lyx."

Det nya utseendet har en "elegant, tidlös estetik som understryker varumärkets strävan efter excellens."

För att fira omprofileringen har Glendronach samarbetat med den skotskfödde fotografen och regissören John Rankin Waddell (även känd som Rankin), som besökt destilleriet för att fånga varumärkets "balans mellan tradition och fantasi" genom rörliga bilder:

– Jag älskade den ursprungliga idén. Jag känner till whiskybranschen väl, och detta kändes genuint annorlunda och spännande för mig. Jag trivs med att skapa kulturella kollisioner och hitta skönhet i de spänningar som uppstår. Som skotte var tanken på att föra flamenco till högländerna något som väckte en passion inom mig jag inte kunde motstå!

Den nya videon visar den spanska flamencodansaren Rocio Dusmet Orellana, som dansar i destilleriet tillsammans med rörliga bilder som lyfter fram whiskymakandet, inklusive användandet av sherryfat.

Glendronach sätter en ny standard i sättet av marknadsföra whisky genom att matcha dryckens utsökta karaktär med omarbetade visuella uttryck, framhåller master blender Rachel Barrie:

– För mig är Glendronach en överraskning, en uppenbarelse och en smakexplosion. Whiskeyn är så mycket smakrikare än dina förväntningar, och vår filosofi är just det; att höja förväntningarna på singelmalt genom att skapa den mest exceptionella sherryfatslagrade whiskyn.

Designen visar även björnbär och råkor som omger destilleriet, som en hyllning till varumärkets namn, vilket på skotsk gaeliska översätts till "björnbärsdalen", fortsätter Rachel Barrie:

– Rankins signaturstil förstorar harmoniskt den lyxiga och flamboyanta naturen hos Glendronach. Han har skickligt fångat balansen mellan tradition och fantasi, och inkapslar dualiteten av robust highland-anda och spansk flair i en balanserad dans. Slutresultatet är djärvt och kulminerar i en smakupplevelse; precis som whiskyn.

Glendronachs permanenta serie med 12, 15 och 18 år rullades ut i den nya förpackningen sommaren 2024. Brown-Forman bekräftar att innehållet i flaggskeppskollektionen förblir detsamma. Den nya designen introduceras nu i Sverige där 12-åringen är huvudprodukt.

I juli lämnade Brown-Forman in en bygglovsansökan för att expandera Glendronach Distillery som en del av en investering på flera miljoner pund.

Inom spritsektorn har Rankin även samarbetat med varumärken som Bombay Sapphire, Hennessy och The Macallan.

Så här ser nya 12-åringen ut. Modernare look som ska tilltala en yngre publik.
Så här ser nya 12-åringen ut. Modernare look som ska tilltala en yngre publik.

av Axel Aflodal 7 augusti