Punklegenderna Charta 77 gör Agitator-whisky – trummisen sköter pannorna

02.02.2026

Legendariska punkbandet Charta 77 och innovativa destilleriet Agitator förenas i en rökig och "punkig" singelmalt. Samarbetet är mer än bara en flaska – bandets trummis jobbar nämligen till vardags som destillatör i Arboga-fabriken.

Charta 77 No. 01: Negotiate lanseras den 2 februari.
Charta 77 No. 01: Negotiate lanseras den 2 februari.

Agitator släpper i dagarna en äkta punkwhisky. Utgåvan Charta 77 No. 01: Negotiate förenar Köping och Arboga i en västmanländsk allians.

Samarbetet har en naturlig koppling: Tommie Fagerberg. Han är inte bara trummis i punkbandet Charta 77 utan också heltidsanställd destillatör på Agitator.

– Likheten mellan att lira trummor och koka sprit är att man behöver ha koll på koordinationen. Och att det blir bäst om man har koll på grejerna från början och sen bara öser på, säger Tommie Fagerberg.

Per Granberg, medgrundare till bandet, konstaterar stolt att de nu förmodligen är det första bandet som både brygger sin egen öl och destillerar sin egen whisky.

Whiskyn beskrivs som "röjig men balanserad". Doften bjuder på varm rök, vanilj och torkad frukt, medan smaken levererar söta russin, kryddiga ektoner och en tydlig maltighet.

Alkoholhalten ligger på 40% för att vara tillgänglig för en bredare publik, både punkfans och whiskynördar.

Upplagan är begränsad till 5000 flaskor. Lanseringen sker i Systembolagets beställningssortiment samt står på hyllan i fyra butiker i Västmanland. Priset på 477 kr är förstås en blinkning till bandnamnet.

Släppet sammanfaller med att Charta 77 ger ut ett nytt album och åker på vårturné, där ett av stoppen blir en spelning inne på destilleriet i Arboga.

Charta 77 No. 01: Negotiate 40% | SB-nr 31580, 477 kr (50 cl)

Whiskymakare Tommie Fagerberg jammar loss bland Agitators pannor.
Whiskymakare Tommie Fagerberg jammar loss bland Agitators pannor.

av Axel Aflodal - the Spirit news 2 februari