Hur World Whisky utmanar Scotch

13.02.2026

World Whisky har blivit mer eller mindre etablerat som ett begrepp för whisky som tillverkas utanför "The Big Five"; Irland, Skottland, USA, Kanada och Japan. Det var här världens idag mest spridda spritkategori föddes eller åtminstone definierades och genom sekler var det dessa länder som satte agendan för hur whisky skulle produceras och smaka.

Med start i slutet av 1980-talet kom all fler länder med på kartan och plötsligt uppkom ett behov hur man skulle etikettera dessa katter bland hermeliner. Alla visste vad en Scotch, en Bourbon eller en Irländsk whiskey var. Det enklaste var att behandla nykomlingarna lite lagom överseende och kalla allting för World Whisky. De var trots allt "new kids on the block" och borde förtjäna sin respekt de följande hundra åren innan de accepterades. Man skulle utan vidare kunna säga att termen var kolonial så det stänkte om det. Allt utanför etablissemanget var exotiskt. Samtidigt har jag full förståelse för hur man hanterade det. Med några få destillerier i en handfull länder var det svårt att tala om en typisk australiensisk, indisk eller tysk whisky.

Men utvecklingen gick snabbt. Sverige med Mackmyra etablerat 1999 var bland de första och de senaste tjugo åren har nästan hundra länder lagts till den karta som visar whiskyproducenter. Däremot finns termen World Whisky kvar i många avseenden. Det är enkelt för återförsäljare när man ska gruppera whiskyn på hyllorna eller för den delen i en digital shop. Men det är ungefär lika tokigt som när musikindustrin för några decennier sedan pratade om World Music. En handfull tongivande artister i västvärlden förälskade sig i afrikansk populärmusik och konsumenterna älskade de nya tongångarna. Vips samlades en mängd olika musikstilar från Afrika, Asien och Sydamerika under termen World Music bara för att stilen inte liknade det som vi i västvärlden var vana vid.

Men tillbaka till whisky…

Det är ingen tvekan om att de flaskor som numera kommer från destillerier runt om i världen oftast har ett välgjort innehåll. Ibland är det till förvillelse likt det som till exempel skottarna producerar och det ju inget dåligt betyg. Men ännu roligare tycker jag att det blir när en producent utnyttjar sina egna lokala förutsättningar när det kommer till råvaror, klimat och kulturella traditioner. Då har whiskyvärlden verkligen berikats och utvecklats. I de flesta länder har man också möjlighet att ta ut svängarna och låta nyfikenheten styra eftersom man inte är begränsade av samma strikta regelverk som i Skottland. Det kan vara att tillsätta träspån i faten för att få en snabbare mognad och mer smak. Eller galna mash bills (den blandning av grödor som ligger till grund för den slutliga whiskyn) där alla möjliga växter kan ingå – inte bara spannmål.

I ärlighetens namn ska det sägas att allt inte blir njutbart och traditionella whiskydrickare tycker ofta att det känns för ungt. Att närma sig en whisky från andra delar av världen handlar ibland om att justera sitt mindset. Den första sipen kanske inte ens ger dig känslan av att det är whisky du dricker. Men med ett öppet sinne inser du snart att whisky faktiskt kan smaka på långt fler olika vis än du någonsin anat.

Idag är Scotch världens mest spridda whisky. Med en tradition som går mer än 500 år tillbaka präglas stora delar av den skotska whiskyindustrin idag av självbelåtenhet och bekvämlighet. De vet att de flesta av oss entusiaster döptes i Scotch och skulle vi någon gång hamna på irrvägar så letar vi oss snabbt tillbaka till tryggheten i fadershuset. Vad de ibland glömmer är att en ny generation av whiskyälskare håller på att växa fram. Konsumenter som inte nödvändigtvis har skotska whiskyminnen som sitt sensoriska bagage. De är nyfikna på nya smaker och de längtar efter unika berättelser från udda platser. Många är också stolta över att välja ett märke med lokal förankring – kalla det en sorts whiskynationalism om du vill.

Även om The Big Five kommer att fortsätta att dominera whiskyvärlden under lång tid framöver så är det ingen tvekan att World Whisky har satt ner foten för vad whisky kan vara. Jag är övertygad om att det kommer att gynna industrin i stort och, framförallt, att vi konsumenter får så mycket mer att välja bland. Tids nog kommer vi att skrota etiketten World Whisky för att istället söka efter fransk, argentinsk eller kinesisk whisky.

Och om du trots att du provat whisky från en mängd olika länder benhårt håller fast vid Scotch som din favorit, glöm aldrig det viktigaste när man dricker whisky – det är vad du gillar, och inget annat, som gäller!

av Ingvar Rönde - Allt om whisky 13 februari